اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبرگلستانی‌ها مراقب شیوع بیماری تب کریمه کنگو باشند
مدیرکل دامپزشکی گلستان درخصوص احتمال شیوع تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان با توجه به شروع فصل گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها هشدار دارد.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از ایسنا،غلامرضا محرابی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت:با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع  بیماری  تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیشتر می‌شود لذا  دام داران و افراد مرتبط با نگهداری و کشتار دام باید با دقت و حساسیت بیشتری نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود:دامداران از نقل و انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز  دامپزشکی  خودداری و با استفاده از سموم مناسب، دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به‌طور مستمر سم‌پاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود روی بدن دام‌ها بپرهیزند.

مدیرکل دامپزشکی گلستان بیان کرد:افراد هنگام خرد کردن  گوشت  از دستکش استفاده کنند زیرا تماس انسان با خون و بافت‌های آلوده دام می‌تواند برای انسان بیماری‌زا باشد.

محرابی ضمن اینکه از شهروندان خواست گوشت‌های بدون برچسب و مهر دامپزشکی را نخرند، گفت:پیش از مصرف گوشت قرمز باید دست‌کم ۲۴ ساعت گوشت را در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری شود.

وی خاطرنشان کرد:شاغلان در کشتارگاه‌های دام در صورت ایجاد زخم یا جراحت جلدی در هنگام کشتار و یا بروز علائم بیماری شامل تب بالا، دردهای عضلانی و سردرد، پرخونی مخاط چشم و خونریزی عمومی در بدن، سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.عامل بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو، ویروسی از خانواده بونیاویریده، جنس نایروویروس است که تحت عنوان ویروس‌های بَندپابُرد شناخته می‌شود و شایع‌ترین ناقل آن کنه‌ای به نام هیالوما است.

در حال حاضر واکسن معتبر و تائید شده‌ای برای این بیماری شناسایی نشده است.


http://www.caspiankhabar.com/90712تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96