اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبراستاندار گلستان:

منطقه آزاد اینچه‌برون فرصت تعمیق روابط فرهنگی با همسایگان است
استاندار گلستان با برشمردن ظرفیت‌های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی این استان گفت که منطقه آزاد اینچه برون گلستان ظرفیتی کم نظیر برای اقتصاد ملی و تعمیق روابط فرهنگی ایران با ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه است.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از روابط عمومی  استاندار ی گلستان،  هادی حق شناس  شامگاه سه شنبه در جلسه جمع بندی سفر ۲ روزه نمایندگان  مجمع تشخیص مصلحت نظام  برای بررسی ایجاد منطقه آزاد  اینچه برون  گلستان اظهار داشت:راه اندازی این منطقه  اقتصادی  از نظر کارشناسی و دغدغه ملی حائز اهمیت است و به تقویت جمهوری اسلامی در عمل به پیمان اوراسیا خواهد انجامید.

موافقنامه پیوستن ایران به اوراسیا از پنج آبان پارسال اجرایی شد و قرار است یکسال پس از اجرای این موافقتنامه، مقدمات تجارت آزاد با منطقه مذکور فراهم شود.

هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا سال ۲۰۱۵ میلادی، از سوی روسیه، قزاقستان و بلاروس تشکیل شد.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان خود و این نهاد را مطرح کرد که از جانب اعضای آن مورد استقبال قرار گرفت و پس از ۲ سال مذاکرات متعدد، سرانجام موافقتنامه‌ای در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان برای برخورداری از تجارت ترجیحی بین ایران و این اتحادیه به امضا رسید.

 موافقت‌نامه تجاری بین ایران و کشورهای اوراسیا شامل ۲ فهرست کالایی ترجیح‌های اعطایی بوده که اقلام مشمول آن توسط کشورمان به اوراسیا ۳۸۰ قلم و اقلام اعطایی اوراسیا ۵۰۳ قلم کالا است.

استاندار گلستان در ادامه با اشاره به حضور ترکمن ها و قزاق ها در این استان خاطرنشان کرد:ایجاد منطقه آزاد اینچه برون فرصت بی نظیری برای تعمیق روابط با کشورهای همسایه است چرا که به دلیل مشترکات فرهنگی تمایل فراوانی از سوی این کشورها برای حضور و سرمایه گذاری در گلستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

استاندار گلستان ادامه داد:منطقه آزاد اینچه برون فرصتی برای افزایش تاب‌آوری اقتصاد کشور است و به دلیل آمادگی فراوان بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت های لازم، هیچ بار اقتصادی را به دولت تحمیل نخواهد کرد.

حق شناس گفت:راه اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون می تواند هزینه صادرات کالا و خدمات را به کشورهای آسیای میانه کاهش دهد و زمینه ساماندهی سفرهای خارجی را نیز فراهم آورد.

همچنین در این جلسه حجت الله هاشم بیگی مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی در اردیبهشت امسال به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال و پس از آن به کمیسیون اقتصاد کلان ارجاع شد و مقرر گردید اعضای این کمیسیون با حضور در این مناطق اطلاعات خود را تکمیل و به دبیرخانه مجمع ارائه کنند.

نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام طی ۲ روز ظرفیت های مختلف استان گلستان برای استقرار منطقه آزاد اینچه برون را بررسی کردند.


http://www.caspiankhabar.com/91233تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96