اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبربرای اولین بار در گلستان انجام شد؛

جراحی موفق مغز در حالت بیداری
جراح مغز و نخاع گلستان گفت:برای اولین بار در استان، جراحی موفق مغز در حالت بیداری انجام شد.

به گزارش کاسپین خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر روزبه شمس امیری جراح مغز و نخاع ، جراحی موفق مغز در حالت بیداری گفت: جراحی مغز در حین بیداری که اصطلاح علمی آن‏"Awake craniotomy"است، در تاریخ جراحی مغز، روشی شناخته شده است، ولی با توجه به پیشرفت روش‌های بیهوشی و نورومانیتورینگ‌های حین عمل طی سال‌های اخیر مجددا برای انواع خاصی از تومور‌ها که در مناطق حساس مغز قرار دارند مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

او ادامه داد:انجام این روش جراحی نیازمند دانش و تبحر در هر دو حیطه جراحی مغز و بیهوشی و همکاری بالا و هماهنگ این دو می‌باشد که همین امر باعث شده، استفاده از این روش محدود به مراکز دانشگاهی اندکی در تهران، شیراز و مشهد باشد.

شمس امیری افزود:بیمار ما آقای جوانی بود که به دلیل تشنج و بدنبال آن ضعف در اندام‌های سمت چپ به بنده مراجعه کردند، پس از بررسی‌های لازم متوجه شدیم که بیمار مبتلا به یک تومور مغزی در مجاورت کورتکس حرکتی سمت راست است که جراحی به روش‌های معمول با احتمال بالای آسیب عصبی و فلج اندام سمت چپ همراه است و ارزیابی بیمار در کمیسیون گروه جراحی اعصاب و ممفکری با همکار متخصص بیهوشی دکتر بابک عقیلی به این نتیجه رسیدیم که بهترین روش برای بیمار انجام جراحی به روش"awake carniotony"است.

او گفت:برای این کار ابتدا محل دقیق باز کردن جمجمه با استفاده از سیستم پیشرفته"نوروناویگاسیون"یا ناوبری عصبی مشخص شد و پس از باز کردن جمجمه و پرده محافظ آن بیمار کاملا بیدار شده و با استفاده از ارتباط مستقیم کلامی و حرکتی و نورومانیتورینگ عصبی تخلیه تومور انجام شد و به این ترتیب، بنده در زمان تخلیه تومور کاملا مطمئن بودم که به نواحی حساس مغز آسیب نمی‌رسد؛ و در حین عمل هم در حال صحبت کرد با بیمار بودیم و از عدم آسیب کلامی هم اطمینان حاصل شد.

او گفت:به لطف خدا بیمار هم به خوبی دوره نقاهت را سپری کرد و دو روز پس از جراحی به سلامت ترخیص شد،انجام این جراحی نشان دهنده توانایی بالای گروه جراحی اعصاب و بیهوشی است.

شمس امیری افزود:امیدواریم مسولین مربوطه با حمایت‌های خود، شرایطی فراهم آورند تا این روش علمی با فراهم آوردن امکانات به روز و گروه با تجربه، برای خدمت رسانی به سایر هم استانی های، مهیا شود.


http://www.caspiankhabar.com/91644تبلیغ کانال تلگرامشهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96