اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبرانعقاد قرارداد ۱۰ میلیون یورویی برای پروژه اکتشاف نفت و گاز در گمیشان /‌ ترکمن‌صحرا قطعا میادین ‌"نفت و گاز" دارد
رئیس کمیته گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی مجلس گفت: همه تمرکز اکتشاف و استخراج نفت و گاز در غرب و جنوب کشور بوده این در حالی است که برای تأمین انرژی موردنیاز استان‌های شمالی باید از منابع نفت و گاز خزر استفاده کنیم.

به گزارش  کاسپین خبر  به نقل از تسنیم،  رمضانعلی سنگدوینی  اظهار داشت:اکتشاف  نفت  در گلستان وارد مرحله عملیاتی شده و نخستین چاه اکتشافی با نام"هیرکان"در حال حفاری است.

وی گفت:منابع عظیمی از نفت و گاز حوزه خزر که کشورهای مختلف از آن در حال استفاده هستند، طی سال‌های اخیر در کشورمان مورد غفلت قرار گرفته است.

عضو کمیسیون انرژی  مجلس شورای اسلامی  بیان داشت:عملیات اکتشاف و استخراج نفت و گاز در غرب و جنوب کشور تمرکز دارد و با صرف هزینه بسیار انرژی به مناطق مختلف کشور از جمله استان‌های شمالی انتقال پیدا می‌کند و در برخی از زمان‌ها نیز مشکلاتی برای مردم به ویژه در گلستان که در انتهای خط انتقال گاز قرار دارند به وجود می‌آید.

وی با اشاره به قرارداد 10 میلیون یورویی برای پروژه اکتشاف نفت و گاز در گمیشان گفت:بررسی‌ها و برآوردها حاکی از این است که به احتمال بسیار زیاد با حفر چاه هیرکان به منابع گازی در استان گلستان دسترسی پیدا خواهیم کرد در صورتی که این اتفاق به هر دلیلی رخ ندهد حفر چاه دوم بلافاصله آغاز خواهد شد.

سنگدوینی توضیح داد که با توجه به استخراج نفت و گاز در ترکمنستان که در همجواری استان گلستان قرار دارد احتمال وجود میادین مشترک یا ذخایر نفت و گاز در منطقه  ترکمن صحرا  دور از انتظار نیست.

وی ابراز امیدواری کرد با به ثمر نشستن اکتشاف نفت و گاز خزر در گلستان، وضعیت درآمدی و  اقتصادی  این استان متحول شود.

عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت:مخزن ذخیره گاز در قزل‌تپه گنبدکاووس نیز در دست پیگیری قرار دارد و وزیر نفت قول تسریع در تکمیل این مخزن را داده است.

وی درباره آخرین وضعیت  پتروشیمی  استان نیز گفت:وزیر نفت با تایید عملکرد و سوابق سرمایه گذار جدید نسبت به تامین خوراک این مجتمع متعهد شد و امیدواریم به زودی گره کور پتروشیمی استان پس از سال‌ها باز شود.


http://www.caspiankhabar.com/91740تبلیغ کانال تلگراممهر ما در دل تاریخ سبز شد
شهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96