اخبار گرگان و گلستان|کاسپین خبربندرترکمن در انتظار لایروبی خلیج گرگان
شایان اریان نیا/ نماینده غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه گردشگری، افزایش تبادلات تجاری و مسافربری دریایی در بندرترکمن منوط به لایروبی خلیج گرگان است.

به گزارش کاسین خبر، عبدالجلال ایری در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد:یکی از ظرفیت های مهم شهرستان بندرترکمن وجود اسکله دریایی و گمرک این شهرستان بوده که جزو اولین گمرک های کشور و سابقه ۸۰ ساله دارد و متاسفانه در این سالها مغفول مانده و احیا نشده است.

وی تصریح کرد:عدم لایروبی و عقب نشینی آب دریا سبب عدم استفاده اسکله دریایی بندر ترکمن شده که خوشبختانه با اجرای پروژه لایروبی خلیج گرگان و کانال های منتهی به دریا سبب احیا این اسکله و رونق گردشگری خواهد شد.تلاش داریم در گام اول، این اسکله را جهت تبادلات و رونق گردشگری آماده کنیم و سپس به فکر تبادلات تجاری در سالهای آتی باشیم.

نماینده غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود دو مخزن در محوطه گمرک و اسکله بندرترکمن خاطرنشان کرد:بیش از ۲۰ سال این دو مخزن طی قراردادهای انجام شده به فردی اجاره شده که با پیگیری های استاندار، دادستان، رئیس کل دادگستری و دیگر مدیران مرتبط پرونده قضایی برای این موضوع تشکیل شده و در حال پیگیری آن هستیم.

وی ادامه داد:وجود مخزن، سیلو و ریل راه آهن از عوامل مهم توسعه شهرستان بندرترکمن بوده و در سالهای دور گمرک و راه آهن این شهرستان راه ارتباطی بین بندر ترکمن و بندر عباس بوده و تلاش داریم تا ارتباط دوباره احیا شود.نخستین کانتینر صادرات و واردات در استان گلستان در شهرستان بندرترکمن رقم خورده است.

ایری در ارتباط با جهش تولید که بخشی از شعار سال است، گفت:در ابتدای فرایند این قانون قیمت پایه برای ساخت هر مترمربع واحدهای مسکونی این پروژه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده و اکنون با توجه به تورم و افزایش قیمت ها، قیمت پایه برای هرمترمربع بیش از چهار میلیون ۷۰۰ هزار تومان است.اگر تسهیلات بانکی از ۳۰۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند مردم توان بازپرداخت اقساط را نداشته و این یک نقطه ضعف اصلی در این پروژه خواهد بود.

وی بیان کرد:در مجموع دولت سیزدهم در تامین زمین برای اجرای پروژه مسکن ملی موفق بوده اما در همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات، مصالح و قیمت آن موفق نبوده است.

نماینده غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد:یکی از اقدامات مهم دولت سیزدهم در استان گلستان اجرای طرح جزیره آشوراده و لایروبی خلیج گرگان، راه آهن بندرترکمن بوده و تلاش های استاندار گلستان در این مدت قابل تحسین است.

*هفت روستای کردکوی جزو محرومترین روستاهای استان گلستان است

وی یادآور شد:هفت روستای بالادست شهرستان کردکوی در محدوده حاجی آباد، رادکان، چمن ساور و آن به لحاظ نداشتن آب ، برق، گاز به عنوان زیرساخت های اولیه جزو محرومترین روستاهای استان گلستان بوده و در این راستا بودجه گازرسانی به این روستاها تامین شده است.

نماینده غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:تمام تلاش ما این است که بیمارستان شهرستان کردکوی به عنوان مرکز قلب استان عملیاتی و اجرایی شود و در این راستا تاکنون یک دستگاه سی تی اسکن و دو دستگاه آنژیوگرافی به‌صورت دولتی و خصوصی فعال شده است.همچنین تجهیز بیمارستان به امکاناتی مانند دستگاه اکسیژن ساز و..از جمله برنامه های موجود در این راستا است.

وی درباره افزایش تعداد نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت:در برنامه تدوین شده افزایش تعداد ۴۰ نماینده مصوب شده و در وزارت کشور و مجلس شورای اسلامی نهایی شد.در حال حاضر تعداد یک نماینده در شرق گلستان افزایش یافته است.

ایری بیان کرد:استان گلستان ظرفیت های خوبی برای توسعه گردشگری دارد و با احیا مباحث گردشگری، قطعا شاهد توسعه و پیشرفت زودرس در استان خواهیم بود.استان گلستان ظرفیت اجرای پروژه تله کابین در علی آبادکتول، گرگان، کردکوی و حتی آزادشهر را دارد.با توجه به اینکه این پروژه ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی عملیاتی می شود بنابراین هزینه چندانی از سوی دولت نخواهد داشت.

وی ابراز کرد:تردد کشتی های تفریحی و ارتباط دریایی بین بندرترکمن و بندرگز در حوزه مسافربری یکی از اقدامات مهم بعد از لایروبی خواهد بود.یکی دیگر از اتفاقات مهم بعد از لایروبی خلیج گرگان، جزیره آشوراده بوده و امید داریم تبادل مسافر بین رشت، ساری و دیگر شهرهای استان گلستان و مازندران نیز صورت گیرد.


http://www.caspiankhabar.com/94383تبلیغ کانال تلگراممهر ما در دل تاریخ سبز شد
شهروندخبرنگار ما باشید
بسته خبری اختصاصی کاسپین‌خبر
اطلاعیه شرکت گاز گلستان درباره آزمایش نشت گاز
تبلیغات نظام مهندسی ساختمان گلستان سال 96